Türkiye Seminerleri Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile Başladı

14 Şubat 2019 12:27 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteği ve işbirliği ile Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından ilimizde gerçekleştirilen “Uluslararası Öğrenci Akademisi ”çerçevesinde Türkiye Seminerleri’nin birincisi Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün “Türkiye’de Sağlık Politikaları” dersi ile başladı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteği ve işbirliği ile Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından ilimizde gerçekleştirilen “Uluslararası Öğrenci Akademisi ”çerçevesinde Türkiye Seminerleri’nin birincisi Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün “Türkiye’de Sağlık Politikaları” dersi ile başladı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından 16 ilde gerçekleştirilen bu programlarda öğrencilerin akademik ve mesleki donanımlarının artırılması, proje üretme, gerçekleştirme ve yönetme becerilerinin geliştirilmesi, öğrencilere sivil toplum bilinci ve organizasyon kabiliyetinin kazandırılması, sosyal sorumluluk ve farkındalık oluşturulması hedefleniyor.

Programda selamlama konuşması yapan KİSA başkanı Fatih Karaçoban bu programın Kocaeli’de bulunan uluslararası öğrencilerin akademik yetkinliklerinin artırılması, sosyal yönlerinin geliştirilmesi ve yaşadıkları şehir ve halk ile kaynaşmalarının artırılmasına önemli bir zemin oluşturacağını belirtti. Ardından Uluslararası Öğrenci Akademisi koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Macit bu seminerler çerçevesinde öğrencilerin üniversitede aldıkları eğitimin yanında ülkemize ilişkin algılarını bilimsel temellere oturtma fırsatı bulabilecekleri gibi yine bu çerçevede aldıkları eğitim ile benzer konularda kendi ülkelerine ilişkin analiz yapma imkânına da sahip olacaklarını ifade etti.

 “Sağlık Reformları Ülkemizde Büyük Bir Hızla Gerçekleştirildi” 

Sağlık politikalarının ülkemizde ve dünyada temel amacının bireyin sağlık hakkını korumak ve Tıp Etiği’nden ödün vermemek olduğunu belirterek sözlerine başlayan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hülagü, “Günümüzde sağlık hizmetleri özel ve kamu olarak ikiye ayrılırken, sağlığın gelişmesine destek olmak için sektörlerarası işbirliği güçlendirilmeli, kaynaklar uygun bir biçimde derlenip aktarılmalı, kullanılmalıdır. Bununla birlikte çevre sağlığını ve yaşanan ortamın koşullarını iyileştirmek ve halkın yaşam biçimini yükseltmek büyük bir önem taşımaktadır” dedi.

Günümüzde, devletimizin “sosyal devlet” olma ilkelerini en yüksek koşullarda sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Hülagü, “Günümüzde birçok Avrupa ülkesi ve Amerika’nın tamamı bu uygulamayı terk etmişken, ülkemizde hizmetlerin arttırılarak devam ettiğini görmek mümkündür. Kamu hastanelerinde bedelsiz hizmet verilirken bir yandan da sosyal güvencesi olan vatandaşlarımızın özel hastanelere başvurması halinde yüksek oranda katkı payı desteği yine devletimiz tarafından sağlanabilmektedir. Sağlık reformları ülkemizde büyük bir hızla gerçekleştirilmiştir” şeklinde konuştu.

“Sağlık Turizminde Büyük Artış Oldu”

Türkiye’deki hekimlerin; eğitim, bilgi ve tecrübe açısından dünyadaki meslektaşlarından bir farkı bulunmadığını aktaran Prof. Dr. Hülagü, “Tıp eğitiminde kaydedilen önemli gelişmeler, Tıp Fakültesi sayısındaki artış ve hastane kalitelerinin en üst seviyeye gelmesiyle birlikte sağlık turizminde hatırı sayılır bir artış olmuştur. Yurtdışından ülkemize gelen hasta sayısı artarken, ülkemizden yurt dışında hizmet vermek amacıyla görevlenen doktor sayısı da önemli seviyelere gelmiştir. Tıp fakültelerimizdeki yabancı öğrenci sayısı her geçen gün artmakta, Türkiye bölgesine ve çevresine tıp alanında öncülük etmektedir” açıklamasında bulundu.

Ülkemizin insani değerler boyutunda en üst seviyede olan politikasını, teknik ve teknolojik imkânlar noktasında da en üst seviyeye taşıyacağını söyleyen Prof. Dr. Hülagü, “Sağlık politikamızın bir sonraki adımı ise başta görüntüleme, tedavi ve tanı teknolojileri olmak üzere tıp teknolojisinde kendi yerli ve milli üretimini gerçekleştirebilecek seviyeye gelmektir. Bu konuda dışarıya bağımlılığın ortadan kalkması hem ekonomik hem de teknolojik gelişmemizde önemli bir basamak niteliği taşımaktadır” dedi.

Kocaeli Üniversitesi özelinde gerçekleşen sağlık faaliyetlerine de değinen Prof. Dr. Hülagü üniversitemizin bu hususta çok ciddi mesafeler kat ettiğini dile getirdi. Program öğrencilerin Türkiye’de Sağlık Politikalarına dair soruları, ardından Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye katılımlarından dolayı KİSA başkanı Fatih Karaçoban ve Koordinatör Dr. Öğr. Üyesi Abdulkadir Macit tarafından plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

 

 

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.