Uluslararası Akademi Öğrencileri Çanakkale'de

26 Nisan 2019 02:50 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Uluslararası Akademi Öğrencileri Çanakkale'de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "57.Alay Yürüyüşü" programına katıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Öğrenci Akademisine katılan öğrenciler Çanakkale Kara Savaşları'nın 104'üncü yılı etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "57. Alay Vefa Yürüyüşü"ne katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katıldığı programda uluslararası öğrenciler birbirinden farklı etkinliklerle dolu dolu 2 gün geçirdiler.

Gelibolu Yarımadası Kocadere Köyü Kamp Alanı'nda, şafak vakti şehitlere saygı için gerçekleştirilen top atışına katılan gençlere daha sonra alana gelen Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu "yarma çorbası" ikram etti. Çorba ikramından sonra, çifte sela ve ezan okundu. Daha sonra Bakan Kasapoğlu ile binlerce genç, birlikte sabah namazı kılıp, yürüyüşe geçti. 8 bin kişinin katıldığı etkinlik Kocadere Köyü Kamp Alanı'ndan başlayan yaklaşık 5 kilometrelik yürüyüşle devam etti. Yürüyüş esnasında gençler, Çanakkale Savaşları sırasında dedelerinin yaşadıklarını daha iyi hissedebilmeleri, o duyguyu yaşayabilmeleri için ses ve sis fişekleri atıldı. Ayrıca gençler yürüyüş sırasında savaşı canlandıran gösteriler yaparken yürüyüşün 2. Kilometresinde Çanakkale Kara Savaşları'nın 104. yıl dönümü dolayısıyla 104 metrelik Türk bayrağı açıldı.

"57. Alay Vefa Yürüyüşü"nün tamamlandığı Conkbayırı Anıtı'nda bir tören düzenlendi. Anıta çelenk bırakılmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Program, saygı atışı ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

 

 

 

  • Etiketler
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.