Aikut DUNANBAEV (Kırgızistan)

Aikut DUNANBAEV (Kırgızistan)

"Türkiye’de kendimi güvenli ve mutlu hissediyorum"

10 Mayıs 2020 22:31 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye’de kendimi güvenli ve mutlu hissediyorum"

-Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Karantina ilan edildiğinden itibaren Dünya Sağlık Örgütünün ve Sağlık Bakanlığın virüs önleme kurallarına uymaya çalışıyoruz, hayatı eve gerçekten de sığdırabileceğimizi öğrendim. Ders, ödevlerden başak kendimi geliştirmek amaçlı şeyleri denemeye başladım yemek yapmayı öğrendim. Ekmeğimi bile şu an kendim yapıyorum. Önceden hiç yapmamıştım bunları. Siber hayatı da buradan çok yardımcı oluyor, internet üzerinden ailemle, arkadaşlarımla bağlantı kurabiliyorum, gerekli şeyleri sipariş edebiliyorsun, böylece daha rahat ve güvenli hissediyorum kendimi.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Tabi bu süreç Sağlık sisteminde çalışanları çok zor duruma bıraktı. Buradan tüm Sağlık sisteminde çalışanlara çok teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye’nin sağlık sistemi bence başarılı şekilde çalışmaktadır. Her türlü gerekecek imkânları sunmaktadır. Bu süreci hızlı ve başarılı şekilde atlatabilmek için sadece onların dediklerini sağlayabilmemiz ve evde oturmamız onlar için bizim yapmış olduğumuz en güzel yardımımız olduğunu anlamamız önemlidir. Birde Türkiye’nin başka ülkelere de yardımcı olması gurur vericidir. Mesela Kırgızistan’a Türkiye virüs enfeksiyonu testleri göndermektedir, TİKA tarafından da her türlü yardımlar verilmektedir. Bunun için de Kırgızistanlı olarak teşekkür ederim.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor?

Bu virüs kolay bir şekilde bulaştığı için tabi tüm dünya için zor gelmektedir. Türkiye’nin ise elinden geldiğinin fazlasını yaptığını görüyoruz. Sadece bir sistemi oturtarak, sokağa çıkma yasakları gibi ya da başka değişiklikleri önceden uyarmak gibi.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Kendimi diğer ülkelerdeki Kırgızistanlı öğrencilerin bu süreçteki durumu ile kıyasladığım zaman bizim Türkiye’de çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum, özellikle Kocaeli’de olmamız çünkü Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden de yardım alabilmekteyiz, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğinden de her zaman yanımızdalar ve her türlü durumlarda bize sahip çıkmaktadırlar.  Böyle desteği görünce kendimi güvenli ve mutlu hissediyorum. Minnettarım.

 

Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Ülkemdeki durum ise Sağlık Bakanlığının son istatistiklere göre 28 Nisan 2020 toplam 695 vaka pozitif olup 395 iyileşmiştir 8 vefat etmiştir.  Ülkemiz aynı şekilde karantina statüsünde, iller, şehirlerarası sınırlar kapalıdır. Çalışanlar ise özel geçiş kartları yaptırıyorlar. İnsanlar bir yere gitmek için form dolduruyorlar tüm saatlerine kadar detaylı şekilde onunla çıkabilmektedir.  Amaçsız gezenlere ceza uygulanmaktadır. Bizim Sağlık Bakanlığımızın açıklamasına göre durum iyileşmektedir pozitif vaka sayısı negatif sayısına göre azalmaktadır.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.