Ali IDREIS (Sudan)

Ali IDREIS (Sudan)

Türkiye’de olmaktan gurur duyuyoruz

10 Mayıs 2020 02:04 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

-Covid-19 Sürece neler yapıyorsunuz?

Allah'ın iradesiyle 2020 yılında Korona salgını ile karşı karşıya geldik, bu salgın tüm dünyayı tam bir sessizlik durumuna girmeye zorladı. Bugün insanlar çıplak gözle görülemeyen Korona virüsünden korkuyorlar ve ülkeler, ekonominin, siyasetin ve medyanın hareketini durduran yaşamın tamamen durması nedeniyle panik halindedirler.

Bugün, vaka sayısı üç milyona aştı ve hastalık hakkında spekülasyonlar oldu. Bazıları şöyle diyor: Üretilmiş bir salgındır ve bir diğeri, küresel ekonomiyi değiştirmek için üretilmiştir. Her ne olursa olsun, bu salgının rabbimizin iradesiyle çıktığına inanıyoruz.

Bu sürekli gelişmeler ışığında, evde kalmak zorunda kaldık ve bu bizim evdeki yaşama yönelik alışkanlıklarımızı değiştirmek için bir fırsat oldu. Bu değişiklikle, çocuklarla uğraşmaya, onlarla oynamaya, onlara hayatın gereklerini; yaptığımız bir konuşmayla, okuduğumuz bir hikâyeyle ve bir yorum kitabı ile öğretmeye fırsat bulduk. Ayrıca internet uygulamaları üzerinden uzaktan eğitimi takip ediyoruz. Bütün gün evde oturmaya başladık ve kesinlikle gerekli olmadıkça dışarı çıkmadık. Ayrıca, dünyadaki salgını televizyon ekranları ve internet siteleri aracılığıyla endişeyle takip ediyoruz ve dünya ülkelerinde her geçen gün artış oranını okuyoruz, akrabalarımızla iletişim kuruyoruz ve elhamdülilah herkesin sağlığı iyi durumdadır.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Korona salgını bize herkesin seyahat etmek ve milliyetine sahip olmak istediği gelişmiş Batılı ülkelerin gerçeklerini gösterdi. Böyle bir zamanda, Türkiye yüzyıllar boyunca İslam dünyasını yöneten büyük tarihsel mirasıyla krizi kolayca yenen ve diğer ülkelere yardım eden önemli bir sağlık gücü olarak ortaya çıktı. Türkiye'deki sağlık sisteminin güçlü olduğunu görüyoruz. Buna ek olarak, devlet ülkenin her yerine sorunsuz gıda tedarik etmeye devam etti. Bu, halkını önemseyen ülkelerle halklarıyla hiç ilgilenmeyen ülkeler arasındaki farkı açıkça ortaya koymaktadır.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecinin nasıl yönetiyor? Şehir hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Dünyanın diğer ülkelerinden farklı olarak, Türkiye Cumhurbaşkanı Korona hastalarının tedavisinin, maliyeti ne olursa olsun sağlık sigortası olmayan yabancılara bile ücretsiz olduğunu söyledi. Türkiye dünyaya yardım ediyor ve dünyanın her yerinden gelen insanlara da yardım ediyor. Bir Türk vatandaşı İsveç'te Korona tedavisi göremedi ve Türkiye Sağlık Bakanlığı bunu duyduğu anda hızlı bir şekilde ambulans göndererek vatandaşını tedavi için ülkeye getirdi.

Türkiye’de durum başka çok şükür çünkü burada sağlık sistemi çok güçlü ve korona salgını hazır olarak karşılaştı. Biliyorsunuzdur Türkiye’deki şehir hastaneleri büyük imkânlar halka sunuyorlar. Bu hastaneler hem halka tatmin ediyorlar hem de iyi bir hizmetler vermekteler.

Bizde Türkiye’de olmaktan gurur duyuyoruz.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Bu koşullarda, kendimizi Türkiye'de yaşarken güvende hissediyoruz. Çünkü devlet cinsiyetlerine ve ülkelerine bakmaksızın insanlara değer veriyor. Ayrıca Türkiye'deki dernekler ve vakıflar mağduriyet yaşanmaması için büyük bir çalışmalar yapmaktadırlar. Bununla beraber Türkler, komşuları sormak ve gerekirse yardım sağlamak konusunda güzel bir İslami karaktere sahiptir.

 

-Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Ülkemde Covid-19 sürecini gelince, ilk olarak sadece bir iki hasta varken, ama maalesef yavaş yavaş vakalar artmaya başladı. Bugün vaka sayısı 4 yüze yakın. Ve bu durumda şehirler kapıldı, halk zor durumdalar çünkü sağlık sistemi o kadar güçlü değildi. Aynı zamanda da ilaçlar ve diğer ihtiyaçlar da tam hazır değiller.

Biz şuan dua ediyoruz bu salgından hem ülkemiz hem de tüm islam âlemi sağ sağlık çıksın. Allah dualarımız kabul etsin.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.