Bektore MANSUROV (Kazakistan)

Bektore MANSUROV (Kazakistan)

Türkiye sağlık sistemi ile örnek alınabilecek bir ülkedir

15 Mayıs 2020 05:27 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye sağlık sistemi ile örnek alınabilecek bir ülkedir"

COVID 19 sürecinde neler yapıyorsunuz?

Merhabalar, ilk olarak sizlerin ve bütün Müslüman aleminin ramazan ayını kutluyorum. Hayırlı ramazanlar. Ben bu süreçte kendimi geliştirmek için online erişime açılan kurslara (örn., yeni bir dil öğrenme, grafik tasarımı, photoshop vb.) katılmaktayım ve aynı anda uzaktan eğitim aracılığıyla verilen derslerimi takip etmekteyim. Ayrıca günlük egzersiz yapma gibi harika bir alışkanlığım var. Bu alışkanlık, sağlıklı, aktif ve enerjik kalmama yardımcı oluyor.

Yaşadığımız her anın geri dönüşü olmadığını biliyoruz, bu sebeple elimden geldikçe bu süreci iyi değerlendirmeye çalışıyorum.

 

Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hepimizin bildiği Covid-19 pandemisi, bulaşıcı hastalıkların sınır tanımadığının bir göstergesidir. Covid-19 salgınının, bazı ülkelerin sağlık sistemini kilitlediği hepimize malum. Dünya çapında bazı hastanelerin yoğunluk nedeniyle birçok olası Covid-19 hastasını geri çevirmeye başladığını bilmekteyiz.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecinin nasıl yönetiyor? Şehir hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu dönemde Türkiye sağlık sistemi ile örnek alınabilecek bir ülkedir, çünkü en gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleri sorgulanırken, Türkiye Avrupa’nın en büyük yoğun bakım kapasitesine sahip Başakşehir Şehir Hastanesi’ni hizmete açtı. Bazı ülkelerde corona virüsü ile mücadelede maske, dezenfektan ve koruyucu kıyafetlere ihtiyaç duyurulurken, Türkiye ise ülkede yaşayan herkese ücretsiz olarak maske temini, dezenfektan ve koruyucu kıyafetler sağladı.

 

Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Bu süreçte, Türkiye’de kendimi daha güvende hissediyorum. Her hangi bir sorun olduğu zaman Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Uluslarası Öğrenci Derneği sağ olsun her zaman yanımızda. Burada bize bir aile oldular.

 

Ülkenizde süreç nasıl gidiyor?

Kazakistan'da Corona virüs vakalarının hızla artmasının ardından virüsün diğer şehirlere yayılmasını önlemek amacıyla, başta Nur-Sultan ve Almatı şehirleri olmak üzere, ülke genelinde 16 Mart itibariyle yeni tip Covid-19 salgını nedeniyle karantina uygulaması başlatıldı. Marketler ve eczaneler dışında tüm alışveriş merkezleri ve pazarların faaliyetleri askıya alındı. Karantina uygulaması nedeniyle araçların şehre giriş çıkışlarına kısıtlama getirildi ve güvenlik kontrol noktalarına termal kameralar yerleştirildi, asker ve polisler konuşlandırıldı. Cumhurbaşkanımız Kassym-Jomart Tokayev, bu karantina uygulamasının 11 Mayıs’a kadar süreceğini açıkladı.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.