Hamza MEBREK (Cezayir)

Hamza MEBREK (Cezayir)

Türkiye bu süreci profesyonel ve yetenekli bir şekilde yönetti

13 Mayıs 2020 02:06 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye bu süreci profesyonel ve yetenekli bir şekilde yönetti"

-Covid-19 Sürece neler yapıyorsunuz?

Covid-19 salgını nedeniyle, devlettin ve sağlık örgütlerinin tedbirlerine uyarak evde kalıyoruz. Tabi ki evde sıkılmamak ve boş zamanımızı değerlendirmek için kendimize uygun bir program yapıp gerçekleştirmeye çabalıyoruz. Kitap okuyor, akraba ve arkadaşları arayıp soruyor, yeni dil öğrenmeye çalışıyor hatta yeni yemek tarifleri öğreniyorum.

 

 -Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bu süreçte bütün dünyanın çok zor bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Uluslararası İlişkiler başka bir yaklaşımla, analiz ediliyor ve karşılaştırılıyor. Tabi ki sağlık sistemi bu yaklaşımın esasıdır, ona göre bir ülkeye gelişmiş ya da güçlü tasnif ediliyor. Yıllarca güçlü ve gelişmiş olduğu iddia edile ülkeler İtalya, İspanya, ABD bile her gün binlerce vatandaşını ölüme teslim ediyor. Çok şükür ki Türkiye’de böyle bir durum yok.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecinin nasıl yönetiyor? Şehir hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

İnsanlık tarihinde bu kadar büyük ve hızlı bir bulaşıcı salgınla ilk defa karşı karşıya geliyoruz. Ona rağmen çok nettir ki Türkiye bu süreci profesyonel ve yetenekli bir şekilde yönetti. Tabi ki beşeri bir içtihat ise kusuru da vardır, çünkü böyle durumlarda rakamlar ve veriler gittikçe değişip ilerliyor, aylık ya da haftalık kararlar değil kararları saatlik veriliyor. Çok şükür ki daha önce yapılmış olan tesisleri kullanarak salgın azalıyor, yoksa ne yapılırsa yapılsın eğer sağlık ve eğitim sistemlerinin alt yapısını iyi değilse yeterli değilse bir şey yapılamaz.

Türkiye’de ki daha önce inşa edilmiş büyük kapasiteli Şehir hastaneleri ve KYK yurtları gibi  tesisler zor günlerde önemini göstermiş ve kurtuluş sebebi olmuştur.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Arkadaşlarımız ve Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği’mizdeki abilerimiz, ablalarımız bizleri hiç yalnız hissettirmediler. Özellikle bu mübarek Ramazan ayında.

Covid-19’a karşı tedbirler aldığımız sürece geleceğe umutla bakıyoruz, korkumuz yok. Sağlık sistemine güveniyoruz, inşallah yakın günlerde bütün insanlar bütün ülkeler bu beladan kurtulacak.

 

-Ülkenize süreç nasıl ilerliyor?

Çok şükür vakalar sayısı fazla değil, bütün ülkeler gibi Cezayir’de de okullar uzaktan eğitime başladı. Her gün saat 6’dan itibaren sabah 6’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Şehirlerarası yolculuk durduruldu, yakın zamanda sevdiklerimize kavuşmak için dua ediyoruz ve tedbirleri bırakmıyoruz.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.