İbrahim Daouda DJİBO (Nijer)

İbrahim Daouda DJİBO (Nijer)

Türkiye'de kendimi güvenli hissediyorum

12 Mayıs 2020 00:47 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye'de kendimi güvenli  hissediyorum"

 

-COVID 19 sürecinde neler yapıyorsunuz?

 Covid-19 sürecinde, bir öğrenci ve Kocaeli’deki Afrikalı öğrenciler birliği başkanı olarak yurtta kalmaktayım ve zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamaya özen gösteriyorum. Yurtta kalırken üniversite dersleri ve YTB akademi derslerini online uzaktan eğitim yoluyla alıyoruz. Bunların yanında gerek başkanı olduğum birliğin işleri gerek toplantıları gerekse de Kocaeli’deki burssuz Afrikalı öğrencilere yönelik planladığı yardımları olsun hepsini internet üzerinden yapmaktayım.

Covid-19 başlangıçta benim günlük programımı sarstıysa da, son zamanlarda kendimi toparladım ve günlük programlarıma devam ettim. Boş olduğum zamanlarda kitap, film, spor, ailem ile görüşmeler gerçekleştiriyorum.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hk ne düşünüyorsunuz?

Bu sürece Türkiye’nin sağlık sisteminin hazırlıksız olarak yakalandığını söyleyemem. Diğer ülkelerin sağlık sistemlerine nazaran Türkiye’nin sağlık sistemi gayet normaldir. Birçok ülke büyük ülkeler de dahil mesela ABD sağlık sisteminin, bu sürece hazırlıksız yakalandığını görmekteyiz. Afrika ülkelerini ele alırsak; Afrika’nın modern anlamda zaten sağlık sistemi o kadar gelişmemiştir ancak Afrika’nın çok güçlü geleneksel tıbbi malzemeleri bulunmaktadır. Hatta birkaç Afrika ülkesinde koronavirüse yakalanan bazı kişilerin geleneksel ilaçlar alarak iyileşip taburcu edildiklerini gördük.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecinin nasıl yönetiyor? Şehir hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin, bu koronavirüsü minimize etmeye çalıştığı ortada. Bu sürecin yönetimi konusunda ise bence alınan önlemler; zamana ve mekâna göre birkaç önlem hariç gayet iyi düşünülmüş önlemlerdir.

Türkiye’nin Şehir hastaneleri hakkında ise benim söyleyeceğim tek şey iyi ki Türkiye böyle şehir hastaneleri inşa etmiştir.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Bu süreçte Türkiye’de kendimi güvenli bir yerde hissediyorum, inşallah bu süreci sağ-salim atlatacağımızı düşünüyorum. Gerek Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) gerek Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) bizim için önlemler alıyorlar ve buna da güveniyorum.

 

-Ülkenizde süreç nasıl gidiyor?

Ülkem Nijer’de süreç gayet normal gidiyor. Malum Afrika’da çok vaka yok. Nijer’de millet koronavirüse pek inanmıyor. Buna rağmen Nijer hükümeti; sokağa çıkma yasağı, dini ibadetlerin yapıldığı yerleri dolayısıyla insanların toplandığı yerleri kapatma gibi kararlar almıştır.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.