Khayale GADIRZADE (Azerbaycan)

Khayale GADIRZADE (Azerbaycan)

Zamanında alınan tedbirler Türkiye'nin güçlü sağlık sisteminin olduğunu gösteriyor

23 Mayıs 2020 01:26 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

- Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Birden bire ortaya çıkan, kolayca ve hızla yayılan COVID-19 salgınının sebep olduğu ve  hayatımızda daha önce maruz kalacağımızı aklımıza bile getirmeyeceğimiz kısıtlamalara neden oldu.Bu durumda hayatımızı tehdit eden böyle bir tehlike karşısında verebileceğimiz en güzel mücadele belirtilen koruyucu tedbirlere uygun şekilde davranmalı ve  güvenliğin mümkün olan en üst seviyede sağladığından emin olarak günlük işlerimize devam etmektir. Bu süreçte eğitime online olarak devam ediyoruz, hazırladığım projeyi tamamlamaya çalışıyorum. Hafta sonları Akademi derslerine kalıyorum. Kendimi geliştirmek için kitaplar okuyorum, Arapça öğreniyorum, spor yapıyorum.

 

- Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Tüm dünya COVID-19 salgınına karşı önlemlerini almaya çalışırken, Türkiye bu konuda önlemlerini çok erken uyguladı. Ücretsiz maske dağıtılmaya başlanıldı, yeni hastanelerin inşa çalışmalarına başlatıldı. Sağlık personeli sıkıntısının olmaması.  Bir tek Türkiye'de olan vatandaşlarına değil yurtdışında olan vatandaşlarının sağlık durumları ile de ilgilenilmesi, gerektiği zaman Türkiye'ye getirilmesi konusunda çalışmaların yapılması, sosyal yardımlardakı başarısı ve zamanında alınan tedbirler Türkiye'nin güçlü sağlık sisteminin olduğunu gösteriyor.

 

- Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor? Şehir Hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Salgının en başından itibaren ülkeye giriş çıkışlar kısıtlandı , yurtdışındaki Türk vatandaşların ülkeye getirilmesi sağlanıldı, salgının daha fazla yayılması için  uzaktan  eğitime geçildi, camilerde cemaatle namaz kılınmasına ara verildi, ücretsiz maske dağıtımı başlatıldı, ihtiyaç sahibi ailelere yardım edildi. Bunlara baktığımız zaman sürecin çok iyi yönetildiğini görüyoruz.

Güzel düşünülmüş ve donanımlı şehir hastanelerinin yapılması Türkiye tıp alanına büyük bir katkı. Lakin köy hastanelerinin kapatılması orada yaşayanlar için zorluk teşkil edebilir. Umarım köylerde ve şehirden uzakta yaşayan halkın da hastanelere ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde ulaşımı temin edilir. Öte yandan, şehir hastanelerinin hizmete girmesiyle birlikte sağlıkta hizmet kalitesi her geçen vakit daha da yükseldiğini görüyoruz. Hizmet veren hastanelerde, çok daha modern konforlu ünitelerde muayene olabilme şansına kavuştu. Son teknolojiye sahip tıbbi cihazlar, uluslararası standartlarda en prestijli donanıma sahip ameliyathaneler, yüzlerce ameliyat ekipmanını steril etme kapasitesine sahip sterilizasyon üniteleri, çok daha kısa sürede, doğru, güvenilir sonuç alınmasına imkan sağlayacak en yüksek teknolojiye sahip laboratuvarlar olması, hastaların sağlıkla ilgili sorunlarının tamamını bir merkezde sonuçlandırmasını avantajlı hale getiriyor.

 

- Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Başta Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği başkanı Fatih KARAÇOBAN olmakla emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyorum. Çünkü bu süreçte bizleri kendi evlatları gibi gördüler. Yabancı bir ülkede olduğumuzu hissettirmediler. İnşallah bu zor günlerin en kısa zamanda geride kalmasını ve bir daha da böyle bir felaketin yaşanmamasını diliyorum. Dilerim bu küresel felaket tüm insanlara dili, dini, ırkı ne olursa olsun herkesin ortak bir kaderi paylaştığını öğretir ve daha paylaşımcı, daha dayanışmacı bir geleceğe doğru adımlar atılmasına vesile olur.

 

- Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Azerbaycan salgının en başından itibaren çok iyi önlemler almaya başladı. Ülkeye giriş çıkışlar kısıtlandı, hatta gerekli görüldüğü zamanlarda engellendi. Yurtdışındaki vatandaşların ülkeye getirilmesi sağlanıldı. Salgın nedenini önlemek için yurtdışından gelen vatandaşlar 14 gün doktarların kontrolu altında karantin rejiminde tutuldu. Şehirlerarası giriş çıkışlar kapatıldı. Üniversiteler, okullar kapatılarak uzaktan eğitim sistemine geçildi. Dışarı çıkma yasağı geldi ve sadece eczane, market ve acil durumlarda vatandaşlar izinle 2 saatlik dışarı çıkabiliyorlar. Bankalarda, marketlerde ve otobuslerde sosyal mesafeyi ve hijyen konusunda önlemler alındı. Sokaklar dezenfekte olundu. Dışarı çıkıldığı zaman maske ve eldiven kullanılması hakkında ciddi uyarılar yapıldı. Zamanında alınan tedbirler sayesinde Azerbaycan’da vaka sayısında azalma gösteriyor.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.