Mohammed AMER (Yemen)

Mohammed AMER (Yemen)

Türkiye'de okuduğum için çok şanslıyım

08 Mayıs 2020 04:42 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Türkiye'de okuduğum için çok şanslıyım

 

- Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Aslında, tüm bu süre boyunca yurtta kalıyorum ve yurdun talimatına göre dışarı çıkmıyorum, herkese Coronavirüsün bulaşma tehlikesi nedeniyle korunmasını sağlamak istiyorlar. Ancak yurttayken, günlük derslere uzaktan katılıyorum, ayrıca bazı Eğitim kursları uzaktan katılıyorum, kitap okuyorum, Al-Jazeera, Al-Arabi  ve Al-Cadid gibi bazı uluslararası ve Yemen gazetelerine makaleler yazıyorum, bunun dışında YouTube'daki bazı yararlı programları izliyorum.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

İtalya ve Amerika gibi dünyanın birçok ülkesi, koronavirüsü yok edemedikten ve hızlanan yayılmayı durduramadıktan sonra yardım almak zorunda kaldı. Bu olay (Covid 19) Türkiye'nin sağlık sisteminin güçlü olmasından dolayı elde ettiği en büyük başarılardan birini gösterdi. Bu sistem test edilmiş, son derece yetenekli ve verimli olduğu kanıtlanmıştır. Bu deneyimler, Türkiye'nin sağlık sisteminin dünyanın en güçlülerinden biri olduğunu göstermiştir.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor? Şehir Hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gerçekten de, Covid 19 virüsünün bu hızla ilerlemesine rağmen, bu virüsün ortaya çıkışından bu yana Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından etkili tedbirler alınmıştır. Bunların oldukça faydalı sonuçları olmuştur.

Coronavirüsün tüm dünyanın gözleri önüne serdiği gerçeklerden biri de, ülkelerin Covid karşısında adeta hareketsiz kalmış, yetersizlik ve tecrübesizlik yaşamış olmasıdır. Türkiye'nin bu alanda diğer ülkelerden çok ileri görüşlü olduğu da açıkça ortadadır. Covid-19, Türkiye'nin Coronavirüsle yüzleşmede başarılı olduğunu gösteriyor.

Aslında, Türk şehirlerindeki hastanelere gelince, bence mükemmeller, çünkü birçok ülkeyi ziyaret ettim ve yaklaşık iki yıl boyunca ülkelerden birinde yaşadım ve Türk hastanelerinin dünyanın bazı ülkelerindeki hastanelerden çok daha iyi olduğunu gördüm.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Aslında duygularım kelimelerle ifade edememekteyim, yazılmaz yaşanır. Türkiye'de okuduğum için çok şanslıyım. Çünkü ben ve tüm uluslararası öğrenciler belediyeden ve Uluslararası Öğrenci Derneği'nden büyük ilgi görüyoruz.

 

- Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Yemen'in sağlık sistemi çok güçlü değil. Ülkemde sadece bir  vaka tespit edildi. Ancak onun da iyileştiği söylendi.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.