Muhammed Hasan BAL

Muhammed Hasan BAL

11. ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI

26 Nisan 2018 00:45 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

15 Temmuz Milli İrade Meydanı (Perşembe Pazarı Alanı)’na tüm dünya sığar mı? Tabii ki sığmaz ama sizi biraz şaşırtacağım. 14-15 Nisanda sığdığını gördüm. Büyük bir emek, büyük bir organizasyon... Kelimeleri yan yana koyduğunuzda merak ettiğinizi duyar gibi oluyorum. En çok ne olabilir ki? Belki ünlü birisi getirilmiştir, belki ünlü bir halk oyunu grubu getirilmiştir, belki, belki, belki... devam edersek cevabını bulamayacağımız bir soru olabilir :) Tamda bu zamanda en çok ihtiyacımız olan şey. Halkların, kültürlerin, milletlerin kaynaşması. 50 ülke ve bu ülkelerin vatandaşları olan ilimizdeki misafir öğrenciler. Aslında hepsi bizden içimizden. Hepsi farklı bir hikaye, farklı bir hayat… İşte bahsettiğim şeyin adı: ”11. Uluslararası Öğrenci Buluşması”.

BİZ ONLARIZ, ONLARDA BİZ

Yemen’den, Uganda’dan, Arnavutluk’tan, Kolombiya’dan, Azerbaycan’dan, Endonezya’dan, Türkmenistan’dan… Hepsinin yolları cennet vatanımızda bizim hayatlarımızla kesişmiş. Herhangi bir ülkeden gelmiş bir vatandaş ile nasıl bir kesişme olabilir bu değil mi? İnsanın aklına ilk bu soru geliyor…Örnek olarak aşağıya sorunuzu cevaplayacak bir fotoğraf bırakıyorum. Anlamı çok yüksek bir fotoğraf benim için. Hem geçmişimizin hem de geleceğimizin tam ortasındalar aslında. Ne biz onlara uzağız ne de onlar bize uzak. Bir yabancı gibi değil, sadece evinize gelmiş bir misafir gibi farkedilmek istiyorlar. Ve işte tam da bu yüzden Dernek Başkanımız Fatih Karaçoban; bu misafirleri fark ettirmek için -gönüllülük manifestosu yazarcasına- bu organizasyonun altına yönetimi ile birlikte imza atmış ve bu sene halkımızı davet ederken “Uluslararası Öğrenciler Kocaeli Halkı ile Buluşuyor” sloganını tercih ederek gönülleri buluşturmayı hedeflemiş. Başarmışlar da…Bende böyle bir ekibin parçası olduğum için bir kez daha gurur duydum. “Onlarca Renk Yüzlerce Kültür, Dünya 5’ten Büyüktür” ve “Uluslararası Öğrenciler Kocaeli Halkı ile Buluşuyor” temaları ile 11. Uluslararası Öğrenci Buluşmasını birleştirdiğimizde bizlerde anlıyoruz ki bir gönül buluşması bu. Aslında hepimiz aynı yöne bakıyoruz. Bizim yüreğimiz yandığında onlarında yüreği yanıyor, bizim kalbimiz sevinçle çarptığında onlarında kalbi sevinçle çarpıyor. Biz onlarız, onlarda biz.

GÜÇLENDİREN BİR FARKLILIK BU

Biz tüm dünyanın gönlümüze sığdığı alana geri dönelim. Orada anlatılacak çok ama çok şey var. Aslında anlatılabilecek veya bir yazıyla geçiştirilebilecek türden şeyler değil. Duyguyu, sevgiyi, heyecanı elleyebilir misiniz? Bu; işte öyle bir şey… Yaşamanız, görmeniz ve hissetmeniz gerek. Ama ben yine de ucundan ucundan ne kadar anlatılabiliyorsa o kadar anlatmaya çalışacağım. Misafir Öğrencilerimiz canla başla hazırlanmış, yerel kıyafetlerini giymiş, yöresel yemeklerini hazırlamış hepsi heyecanla Kocaeli Halkını bekliyor gönül meydanında. Kocaeli Halkı her zaman olduğu gibi yüreğine basıyor bu evlatları hiç ayırt etmeden. 7 Milyar insanın hasretle beklediği bu ortamı 2 milyonluk Kocaeli halkı gerçekleştiriyor. Anadiller farklı(bu arada hepsi anadili gibi Türkçe konuşuyor, ama tatlı Türkçe:), ten renkleri farklı, yemekleri farklı… bu kadar farklılık aslında farklılık değil. Hepsi bizi birleştirici… Birleştirince de güçlendiren bir farklılık bu. Hepimiz puzzle’ın parçası gibiyiz. Tek bir şey ifade etmiyorken, bütün olduğumuzda çok şey ifade ediyoruz. Hepimiz bir sofrada aynı tastan farklı yemekler yiyip, aynı gülüşlerle dünyanın mutluluk kaynağını oluşturduk. İşte bu; insanlık olarak görmek istediğimiz bir fotoğraftı.

12. ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMASI NE ZAMANDI ?

Sofra, tas, bir de üstüne bu fotoğraf eklenince Arnavutluk’un Mantija yemeği,  Kosova’nın bombice tatlısı, Sudanın sütlü çayını ve daha adını bilmediğim nice yemek, tatlı ve içeceklerin tadına doyamadım. Yutkundum sanki biraz. Tutmayın beni :)  Birde üstüne öğrencilerin tatlı Türkçeleriyle kendi ülkelerini, kültürlerini tanıtıp sizinle muhabbet etmesi yok mu! Seneyi iple çekiyorum. 12. Uluslararası Öğrenci buluşması ne zamandı ?

                                                                                                                                                                                                                                

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.