Nurullah MURADİ (Afganistan)

Nurullah MURADİ (Afganistan)

Türkiye kadar kontrollü bir şekilde yöneten ülke görmüyorum

13 Mayıs 2020 20:17 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye kadar kontrollü bir şekilde yöneten ülke görmüyorum"

 

-Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Covid-19'un Türkiye'de yayılmaya başladığı itibarıyla başta okul olmak üzere katılmakta olduğum kurslar, seminerler ve diğer etkinliklere kısa bir ara verildi. Daha sonra online olarak devam ettirildi. Zamanımın bir kısmını okulun derslerine, bir kısmını YTB (Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı), UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) ve KİSA (Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği)'nin gerçekleştirdiği kurslar, seminerler ve diğer etkinliklere katılarak değerlendiriyorum. Zamanımın diğer kısmını kitap okumak, müzik dinlemek, film izlemek, spor yapmak,  ailem ve arkadaşlarımla sohbet etmek ile geçiriyorum.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye sağlık ordusuyla bu süreci kontrollü bir şekilde yönettiğini görüyorum. Salgının yayılmasından önce tedbirler alınarak yeterince hazırlıklar yapıldı ve vatandaşların bu tedbirlere uymaları gerektiği belirtildi.

Kısacası bu süreci Türkiye kadar kontrollü bir şekilde yöneten ülke görmüyorum.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor? Şehir Hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye Cumhuriyeti Covid-19 sürecini çok iyi ve kapsamlı bir şekilde yönettiğini görüyorum. Bu süreçte sağlık personelleri başta olmak üzere belediye ekipleri, polisler, zabıtalar, eczacılar, fırıncılar büyük fedakârlık gösteriyorlar. Ülkede önde gelen firmalar, vakıflar, dernekler ve diğer kuruluşlar insanlara destek veriyorlar.

Şehir Hastanelerinin olması tabii ki çok önemli. Özellikle böyle bir salgın sürecinde insanlara iyi hizmet sunduğunu düşünüyorum.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Türkiye benim ikinci evim. Her ne kadar kendi ülkem ve ailemden uzak olsam da hiçbir zaman kendimi yalnız hissetmedim. Çok şükür hiçbir sorun yok. İyi bir şekilde eğitimime devam ediyorum ve buna çok memnunum.

 

-Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Afganistan'da salgın hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bölgedeki insanlar kısıtlı imkânlarıyla salgını önlemeye çalışıyorlar.  Maalesef yeterli olmuyor. Ülke genelinde savaşlar da durmuyor. Kimisi virüsten evinde kendini izole ederken kimileri de savaştan evlerini terk ediyor.

 

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.