Perparim BLAKAJ (Kosova)

Perparim BLAKAJ (Kosova)

"Türkiye beni Korona Virüsüne karşı aldığı önlemler konusunda mutlu etti"

06 Mayıs 2020 01:29 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye beni Korona Virüsüne karşı aldığı önlemler konusunda mutlu etti"

 

-Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Covid-19  salgını sürecini yurtlarda odalarımızda geçiriyoruz. Türk hükümetinin kişisel ve halk sağlığını korumak  için evlerimizde kalma kararlarını uyguluyoruz. Bu yüzden günü kitap okuyarak, çevrimiçi bilim derslerine katılarak, çeşitli filmler izleyerek geçiriyorum. Ayrıca pandemik koruma konusunda dünyanın dört bir yanındaki aile ve arkadaşlarla günlük temaslarda bulunuyorum.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkıında neler düşünüyorsunuz?


Türk devleti halkını seviyor. Türkiye, sağlık alanındaki başarılarıyla Covid'e karşı savaşta başarılı olacaktır. Türk devleti halkını seviyor. Türkiye, sağlık alanındaki başarılarıyla Covid'e karşı savaşta başarılı olacaktır. Türkiye'de son birkaç günde iyileşenlerin sayısının enfekte olanların sayısından daha yüksek olduğunu gördüm ve bundan çok mutluyum. Bugüne kadar 60.000'den fazla Türk ülkesine geri gönderildi. Türkiye'de yaklaşık 20.000 kişinin anavatanlarına dönmesini sağladı. 57 ülkeyi tıbbi malzeme ile destekledi. Yeni koronavirüs dünya çapında 199.985'den fazla ölüme neden oldu. Ne yazık ki, Sağlık Kurumlarının çoğu koronavirüs ile mücadelede başarısız oldu.’’

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor?

COVID-19'un dünyaya yayılmasıyla, ülkelerin ilk tepkilerinden biri sınırların kapanması ve uluslararası uçuşların askıya alınması ve ardından ülke içindeki hareketin kısıtlanmasıydı. Türkiye de sınırlarını kapattı ve uluslararası uçuşları askıya aldı. Şehirler arasında seyahat etmek valilerin iznine tabiydi. 30 büyük şehre ve Zonguldak'a giriş ve çıkış yasaklandı. Türkiye, 65 yaşın üzerindeki ve 20 yaşın altındaki insanların sokaklara girmesini yasakladı.  Türkiye, maske rezervleri ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Özel işletmeler ve kamu terzileri, ücretsiz olarak dağıtılan maskeler üretti. Türkiye, maske rezervleri ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Özel işletmeler ve kamu terzileri, ücretsiz olarak dağıtılan maskeler üretti. Ayrıca Türkiye vatandaşlarını iade etti, muhtaç ailelere yardım etti, vb.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Türkiye'de kendimi çok iyi ve güvende hissediyorum. Türkiye beni Korona virüsüne karşı aldığı önlemler konusunda mutlu etti. Ama umarım yakında bu salgın sona erer ve okula geri döneriz.

 

-Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Kosova Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü, 32 yeni koronavirüs vakasının onaylandığını açıkladı ve Kosova'daki enfekte kişilerin sayısını 763'e getirirken, 21'i öldü ve 166'sı iyileşti. 15 Nisan 2020'den en az 3 Mayıs 2020'ye kadar her vatandaş KİŞİSEL numaranın PERFORMANS numarasına göre belirlenen program süresince sadece 90 dakika hareket etme hakkına sahip olacaktır. Her biri, sosyal mesafeye ve sağlığını ve halk sağlığını korumak için şu ana kadar tüm kurallara saygı göstererek temel hizmetleri yerine getirmek için 90 dakikaya sahip olacak.

Alınan önlemleri ihlal edenler yasal sonuçlarla karşılaşacaklar. Sağlık Bakanlığı, psikologla konuşması gereken herkesin psikolojik yardım hattını hazırladı. Hükümet Kosova halkına emir verdi: Evde kalın. Kişisel hijyen sağlayın ve fiziksel mesafeyi birbirinden uzak tutun.
Kendimizi korumak birbirimizi korur ve hepimizi kurtarır!

 

 

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.