Salahiddin MUHAMMED (Doğu Türkistan)

Salahiddin MUHAMMED (Doğu Türkistan)

Türkiye sağlık konusunda çok başarılı bir ülke olduğunu ispatladı

16 Mayıs 2020 22:10 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye sağlık konusunda çok başarılı bir ülke olduğunu ispatladı"

-Covid 19 sürecinde neler yapıyorsunuz?

Covid-19 Türkiye’ye geldikten sonra karantina süreci başlamış oldu ve okullarımız uzaktan eğitime geçti. Herkes evinde eğitim almak zorunda kaldı. Bu süreçte ben İstanbul’da ikamet eden ailemin yayınında kalıyorum. Kendim hafızım, bu süreçte 11 ayın sultanı Ramazan ayının girmesiyle ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda okulumdaki derslerimi en iyi şekilde takip ederek ve sağlık bakanımızın tavsiye ettiği önlemleri uygulayarak bu süreci geçiyorum.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Aslında baktığımızda sağlık sistemini duyunca gelişmiş ülkeler aklımıza geliyor ve onların bu konuda daha iyi geliştiğini düşünüyoruz. Ama bu Covid-19 bize hangi ülkelerin daha iyi geliştiğini ve nasıl yürüttüğünü bize gösterdi. AB, ABD ve Çin bu ülkelerin sağlık konusunda hiçbir şekilde düzenli bir şekilde gelişemediğini görmüş olduk.

Önlem alma ya da Covid-19’a karşı koruma gibi yönlerde baya zayıf olduğuna tanık olduk. Ben Covid-19 dünyada yeni tespit edilmeye başladığında hızlı bir şekilde AB ve ABD’nin önlem alabileceğini düşünüyordum. Türkiye’nin hazır olmadığını ve nasıl yapacağını merak ediyordum. Ama şunu gördüm ki Türkiye sağlık konusunda çok başarılı bir ülke olduğunu ispatladı.

 

-Türkiye sizce Covid -19 sürecini nasıl yönetiyor? Şehir hastaneleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin Covid-19 sürecini gayet iyi şekilde yönettiği düşünüyorum. Türkiye’de ilk vaka tespit edildiğinde birçok eleştirileri okumuştum ve şunları düşünmüştüm. Türkiye’nin bu konuda zayıf ve hazır olmadığını, nasıl atılacağını merak ediyordum. Bu süreci dünyada görülmeyen ve kendisine özel olan bir sistemle yönettiğini düşünüyorum. Şehir hastaneleri bence çok güzel bir proje.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Öncelikle bu süreçte Türkiye’de olduğumdan dolayı çok mutluyum. Haberlerde görüyoruz, AB ve ABD gibi ülkelerde sürecin nasıl yönetildiği, tedavi için çok para harcadığı, siviller için hiçbir destekte bulunmadığı, maskelerin bile parayla olduğu ve bulunması zor olduğunu görüyoruz. Lakin Türkiye’de öyle olmadığına şahitlik ediyoruz. O yüzden Türkiye’de olduğumdan ve bu süreçte burada yaşadığımdan dolayı çok mutluyum. Türkiye’ye sağlık sistemi konusunda nazar değmesin.

 

-Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Öncelikle burada kendimi kısaca tanıtmam gerekiyor, ben doğu Türkistanlıyım, bu isimi duyan herkes o yerdeki durumları azıcık da olsa bilebiliyor. Yaklaşık 5 senedir yurtdışında yaşıyorum.

Bir kaç ülkeye okumak için gitmiş bulundum ve son olarak Türkiye de eğitimime devam ettim. Ülkemdeki Covid-19 sürecini alabildiğimiz haberle yakından takip ediyoruz. Lakin o yerdeki durumlarda, bu süreçte hiç bir değişiklik olmadı. Kamplardaki Uygur Türkleri hala orada ve aynı zamanda Doğu Türkistan’daki bir kısım Uygur Türkleri, ilk virüs çıktığı Wuhan’daki firmalara istihdam sağlayacağız diyerek yerleştirmeye başladığını duydum ve haberlerde gördüm. Türkiye ve bazı ülkelerde ceza evindekiler için af çıkartırken Doğu Türkistan'daki nazi kamplar hala duruyor. Ülkemde kaç kişiye bulaştığını kaç kişinin bu hastalıktan vefat ettiğini bilmiyoruz. Her zamanki gibi Çin komünist partisi gizliyor. Bu durum için oradaki akrabalarımdan haber alamadığım için çok üzülüyorum.

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.