Shahnewaz SHAMEEM

Shahnewaz SHAMEEM

“Buradaki insanların samimiyetinden çok memnun kaldım.  Hiç yabancılık çekmiyorum”

04 Mayıs 2020 04:49 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

“Buradaki insanların samimiyetinden çok memnun kaldım.  Hiç yabancılık çekmiyorum”

 

-Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Genelde evde oturuyorum ve ailemle vakit geçiriyorum. Ev ihtiyaçları karşılamak için haftada bir ya da iki gün eve yakın olan bakkallara gidiyordum. Bir de derslerim uzaktan eğitime geçtikten sonra eve online dersleri takip ediyorum. Aynı zamanda YTB ve Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği online seminerlerinde müsait olduğum zaman katılım sağlamaya çalışıyorum.

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Uluslararası çapta bazı ülkelerinde bu sorunların karşısında çok geç davrandığını düşünüyorum. Daha erken önlem alınması gerekirken herkes bu kadar hasar göreceğini düşünmedi. Bu yüzden sağlık sistemi iyi olmasına rağmen baya kayıp verdiler.

Hem devlet hem de özel hastaneler bu konuda ileri bir seviyeye sahip olduğunu düşünüyorum. Özellikle devlet hastanesinde iyi bir hizmetle karşılaştım. Zaten verilerde bize öyle olduğunu gösteriyor.

En son İsveç'ten kendi vatandaşı getirilmesi de bir örnektir. Çünkü İsveç hem Türkiye'ye göre hem de Dünya çapında tanımlanan zengin bir ülkedir. Fakat kendi memleketinde olan misafirlere sahip çıkamadı.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor?

Ben Türkiye'de yaklaşık 5 yıldan beri yaşıyorum. İlk geldiğim zamana göre şehir hastaneler hizmet konusunda çok hızlı bir şekilde ilerliyorlar. Umarım yeni şehir hastanesi açılınca daha iyi bir hizmete sahip olacağız. Bu yüzden sağlık ve manevi kuralları uyararak COVID-19 İnşallah kısa bir sürede atlatacağız.

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Açıkçası ben çok memnun kaldım. Çünkü her zaman biri arayıp bir ihtiyaç olup olmadığını soruyorlar. Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğinin başkanı ve yönetim ağabeylerimden başlayıp komşu ağabeylerim, Camii İmam hocamız, Mahalledeki Muhtar abimiz, Staj ofisteki patronum arada bir arayıp benim bir ihtiyaç olup-olmadığını soruyorlar. Maske ihtiyacım olduğu zaman tanıdığım bir polis memur abi eve gelip verdi. Buradaki insanların samimiyetten çok memnun kaldım. Hiç yabancılık çekmiyorum.

 

-Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Ülkemdeki durum ise Sağlık Bakanlığının son istatistiklere göre 28 Nisan 2020 toplam 7667 vaka pozitif olup 160 iyileşmiştir 168 vefat etmiştir.  Ülkemiz aynı şekilde karantina statüsünde, iller, şehirlerarası sınırlar kapalıdır. Çoğu işyeri kapalıdır. Il arasında otobüslerinin hareketleri artık sınırlandırılmış. Nüfusumuz fazla olduğu için vaka sayısı da gün geçtikçe daha artmaktadır.  Ve gerekli tedbirleri alınmaya devam ediyor ama imkanlar kısıtlı olduğu için zorluk çekmekteyiz.

 

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.