Tumursuld SODNOMDORJ (Moğolistan)

Tumursuld SODNOMDORJ (Moğolistan)

Türkiye’nin Covid-19’u iyi yönettiğini söyleyebiliriz

30 Mayıs 2020 09:11 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

- Covid-19 sürecinde neler yapıyorsunuz?

Her şeyde bir hayır vardır, derler. Bir yanda onlarca insan bu salgın hastalığa yakalanıyor, tehlikede altında bulunuyor. Diğer yanda hastalığın yayılmasını engellemek için milyonlarca insan “Hayat eve sığar" sloganına uyup evlerinden mümkün olduğunda dışarıya çıkmamaya çalışıyor. Tüm bu yaşadıklarımız umarım bizlerin aklını başına getirmiştir. Bundan sonrasında yapacaklarımız çok önemli. Tedbirlerimiz ne kadar iyi, ailemizle ne kadar vakit geçiriyoruz, kendimizi geliştirmeye ne kadar önem veriyoruz, geçmişteki hatalarımızdan ders alıyor muyuz ve gelecekteki planlarımız neler, doğa ve doğadaki hayvanlara iyi niyetli etkilerimiz neler diye düşünmemiz gerek. Elimizden başka şey gelmiyor. Ve bu hastalıktan kurtulduğumuzda bu süreçte neler yaptığımızın, insanlar arasında ne kadar bilgiye sahip olduğunun önemli olacağını ve bu konuda kendini geliştirebilenlerle geliştiremeyenlerin aralarındaki farkların büyüyeceğini düşünüyorum. Bugünlerde keşfedilen harika eserler ortaya çıkacağına eminim. Ben ise eksik bıraktığım, yani yapacağım dememe rağmen yapmadıklarımı tamamlamaya, okuduğum bölüm ve mesleğim hakkında daha çok bilgi ve yeteneğe sahip olmak üzere ilgiyle kitap okuyup incelemeye ve yakınlarımla telefonda görüşmeye çalışıyorum. Kaldığımız güzel yurdun imkanları sayesinde düzenli spor yapabiliyoruz ve tabii ki de internet üzerinde yapılan derslerimi takip etmeye devam ediyorum. Ve Türkiye’deki Moğol Öğrencileri Topluluğu olarak kendi imkanlarıyla okuyan öğrencilerimize yardım etmekteyiz.

 

- Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçteki sağlık sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Dünyanın gelişmiş olan ülkelerinde koronavirüs çok hızlı bulaşmasına rağmen, gelişmemiş ama iyi sağlık sistemine sahip olan ülkelerde hastalığa karşı alınan önlemler başarılı oldu. Örneğin Covid-19’un ilk olarak yayıldığı Çin'de 10 gün içerisinde yapılan hastane, Almanya’nın tüm vatandaşlarına yönelik sağlık sigorta sistemi işe yaradı. Türkiye'nin de Başakşehir Hastanesini bir an evvel açmasının ülkeyi ne kadar rahatlattığını hepimiz gördük. Bu ülkeler şimdi hastalığa karşı ilaçlar, aşılar çıkarmaya çalışmakta.

 

- Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Ülkemize göre Türkiye’nin kültürü, yaşam tarzı, dini farklı olmasına rağmen artık pek yabancılık hissetmiyorum. Malumunuz karantinanın ilk birkaç gününde yurtlarda yemek ücretli hale geçmişti ve bu herkes için bir sıkıntı yaratacaktı. Neyse ki YTB hızlı tedbir aldı ve bir kez daha bizim güvenimizi sağlayabildi. Hem Kocaeli’ndeki Moğol Öğrenciler Birliği temsilcisi hem de Türkiye’deki Moğol Öğrenciler Derneğinin yönetim üyesi olarak belirtmek isterim ki bu zor durumda bizi koruyan, yabancılık hissettirmeyen YTB’ye, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ve  Kocaeli Uluslararası Öğrenciler Derneğine minnettarız.

 

- Türkiye sizce Covid-19’u nasıl yönetiyor?

İlk başta tedbiri çok geç aldığını düşünmüştüm. Lakin daha sonra;

- Dünya halkına ücretsiz maske göndermesi ve gıda yardımı

- Şehir hastanelerinin yoğun çalışması

- 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı

- Sokaklar, yurtlar ve binalara yapılan ilaçlamalar v.s gibi tedbirler sayesinde vaka sayıların hızla artmasını engelleyebildi. Hızlı bir şekilde halkın korkusunu bastırabildi. Hem ülke içinde aldığı önlemler hem de dünyanın birçok ülkesine yaptığı yardımlardan dolayı Türkiye’nin Covid-19’u iyi yönettiğini söyleyebiliriz.

 

- Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Moğolistan yurtiçine bu salgın hastalığı bulaştırmayıp koruyan dünyanın tek bir ülkesidir. Çin’e komşu olduğu için ocak ayından itibaren aldığı tedbirler ve karantina sayesinde iyi bir durumdayız. Yurtdışında kalan halkımızı ve öğrencilerimizi elimizden geldiğince ülkemize geri alıyoruz. Başta Çin’e 30000 koyun ile yardım etmiş olmamız olmak üzere diğer ülkelere de yardım etmekteyiz. Son birkaç gün içerisinde Rusya’dan gelmiş olan öğrencilerimizden bazılarının test sonucu pozitif çıkıp vaka sayımız artmasına rağmen tüm vakalarımızın birçoğu iyileşip diğerlerine de test yapılmakta. Bu yıl ülkemizin siyaset seçimi olduğu için şimdiden hazırlık yapılmaya başlandı.

 

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.