Yahaya BAAKO - Gana

Yahaya BAAKO - Gana

"Türkiye’de kendimi kendi ülkemdeymişim gibi hissediyorum"

05 Mayıs 2020 03:54 Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

"Türkiye’de kendimi kendi ülkemdeymişim gibi hissediyorum"

-Covid-19 Sürecinde neler yapıyorsunuz?

Bu zor süreçte çok gerekli olmadığı sürece dışarı ve sokağa çıkmadığım için günlerimi çoğunlukla yurtta geçirmekte olup günlük rutinlerim neredeyse hep aynıdır. Kısacası: Hafta içi sabahları kalkar, Online üzerinden uygulamalı olmayan staj derslerime katılır, ardından biraz dinlenip ders çalışırım. Aradan gerek kitap okur gerekse film veya dizi izler veyahut bilgisayar oyun oynarım. Bazen de gündüz biraz kestiririm.

Bütün bunlar günümü çabuk geçirmek amaçlıdır, mademki çok sıkıcı olabiliyor. Günlük rutinimin en önemli kısmı ailemle telefonda konuşmamızı içerir, zira sürekli kaygı içindedirler ve sürekli benden güncel haber almak isterler. Bahsedilenler her gün hemen hemen aynı şey olup kısır döngülüdür. Hafta sonu rutini aynen hafta içi gibi, tek fark ders olmamasıyla kısıtlıdır.

 

-Türkiye ve diğer ülkelerin bu süreçte sağlık sistemi hakkında neler düşünüyorsunuz?

İnkar edilemez ki dünya genelindeki Sağlık Sistemleri-çok gelişmiş ve endüstrileşmiş olan ülkelerin da dahil olmak üzere-böyle bir şeye hazırlanmamıştır. Dolayısıyla durumun başlarda çok kısa sürede durup dururken pandemi boyutuna ulaşması Sağlık sistemlerini boğmuştur. Bu nedenle hem sağlık sektöründe yetkili olanlar hem de çalışanlar (özellikle doktorlar) başarı sonucu elde etmek için ne yapacaklarını şaşırmış olup önce çaresiz kalarak sonra durumu kontrol altına almaya çalışmaları normaldir.

Bu zor ve imtihanlı süreçte son derece dinamik olan Sağlık Sistemleri pandemiyi çok kayıp olmadan kısa sürede yok etmek için bir sürü yeniliklere başvurmuş ve hala başvurmaktadır. Bunlardan bir kaç tanesi saymak gerekirse: Gerekli değişim ve modifikasyonları yapmak (Hastanelere kadar), COVID-19’ye yönelik yeni tedavi yöntemleri geliştirmek, aşı denemeleri yapmak vb. olarak göze çarpar. Buna benzer pandemiler olması durumunda Dünya Sağlık Sistemlerinin daha hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçebilecek durumda olduklarını düşünüyorum.

 

-Türkiye sizce Covid-19 sürecini nasıl yönetiyor?

Türkiye bence gayet mükemmel ve son derece etkili bir şekilde yönetiyor COVID-19 salgını. Halka yönelik alınan tedbirlerinden tutunda Sağlık Sistemi ve Çalışanlarına verilen destek ve önceliklere kadar müthiş girişimler ortaya konmuştur.

Örneğin Türkiye’de ilk vaka saptanmasıyla beraber okulların hemen kapatılması, Türkiye sınırlarının dış dünyasına makul bir zamanda kapatılması, günlük edilen test sayısının çok kısa sürede sayıca çok yükseğe fırlaması ve çoğalması, millete korunma gereçlerin desteği, sağlık çalışanlarına kişisel koruyucu donanım kesintisiz (KKD) temini (Bir sürü ülkede kısıtlılıklar yaşanmıştır), Danışma ve Destek Hatlarının kurulması, salgına yönelik gerekli Hukuki değişikliklerin yapılması, ve özellikle Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen, milletin herhangi bir an takip edebilecekleri Türkiye’nin güncel salgın durumuna dair bir web sayfası kurulması vb. kesinlikle COVID-19 yayılmasını yavaşlatmış olup durumun bir an önce kontrol altına alınmasına büyük katkı sağlamaktadır.

 

-Bu süreçte ülkemizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Duygularınız nelerdir?

Açıkçası her zamanki gibi bu olağanüstü durumlarda da Türkiye’de kendimi kendi ülkemdeymişim gibi hissediyorum. Evimden her ne kadar çok uzak kalsam ve ailem her ne kadar sürekli kaygı içinde olsa da epeyce rahatım. Kocaeli’nde yaşayan uluslararası öğrenciler olarak bizim çok sevdiğimiz abimiz olan Fatih Karaçoban başkanlığında, sloganı “Biz bir aileyiz” olan Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği her zamanki gibi bu zor süreçte de bize yoğun ilgi göstermektedir,  onlara ancak telefon açmak kadar uzaktayız.

Ayrıca YTB, Spor ve Gençlik Bakanlığı, KYK Yurt Müdürlüğü gibi kurumlar bizi rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşatmaya çalışan, bizim burada var olduğumuzu fark eden, gerektiği kadar refahımızla ilgilenen kurumlar çalışmaktadırlar. Onlara sonsuz minnettarız. Hep var olsunlar.

 

-Ülkenizde süreç nasıl ilerliyor?

Gana’da COVID-19 salgını Türkiye, ABD ve Avrupa ülkelerine göre daha hafif seyrediyor. Türkiye gibi gerekli ve etkin önlemleri erken almış olan ülkem şu an toplam vaka sayısı 1.550 ve 11 ölüme sahiptir (26.04.2020). Devletin aldığı bazı zor kararlar (Büyük şehirlerde 3 hafta boyunca sokağa çıkma yasağı gibi) ve Afrika’da sayıca günlük en fazla test yapan ülke olması nedeniyle Gana bugünlerde daha da az vaka kaydetmektedir.

 

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneğine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği

Ömerağa Mah. Cumhuriyet Cad. No:126/7 K:4
41300 İzmit / Kocaeli (İzmit)

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.